Президент Петро Порошенко під час вшанування пам’яті жертв політичних репресій заявив про злочини комуністичного режиму щодо українців.
"Червона та коричнева чума"
"Днями я зробив те, що мусив - підписав закони про декомунізацію, закони про визнання героїв національно-визвольної боротьби, і ще декілька законів, які осучаснюють політику національної української пам'яті. Звільняють цю політику від імперських нашарувань", - так президент Порошенко розпочав свою промову біля пам'ятного хреста.
Він порадив критикам декомунізації приїхати до Биківнянських могил, які він назвав доказом злочину проти людяності такого ж масштабу, як і в Катині, Аушвіці, Бухенвальді, Бабиному Яру та на Соловках.
Пан Порошенко, порівнюючи злочини комуністичного режиму із нацистськими, сказав, що радянське ГПУ-НКВС було "спорідненою структурою" щодо СС-Гестапо.
"Вони переймали злочинний досвід один у одного, удосконалюючи техніку масового знищення своїх жертв. Чума вона і є чума, незалежно від того вона коричнева, чи червона", - сказав Порошенко, згодом поклявшись знову не допустити "червоного чи коричневого геноциду" проти українського народу.
Петро Порошенко також наголосив, що масові репресії під час комуністичного режиму були "політично і національно вмотивовані".
"Не дарма вороги України і сьогодні марширують під портретами Сталіна та Берії", - сказав він.
"То хіба не настав час остаточно очистити Україну від символів режиму, який знищив мільйони безневинних людей?" - запитав президент.
"Репресії, депортації, голодомори… До яких лише методів не вдавалася тоталітарна радянська машина, аби зламати дух волелюбної української нації", - продовжив він.
Після промови президент Порошенко оголосив хвилину мовчання в пам'ять про жертв політичних репресій та разом з прем'єр-міністром та мером Києва поклав вінки до пам'ятника.
У Биківнянському лісі біля Києва був об'єкт спеціального призначення НКВС. Історики вважають, що там поховано більше 100 тисяч людей.
В 1994 році у Биківні спорудили меморіальний комплекс жертвам комуністичного режиму.
Декомунізація
Президент підписав усі чотири закони, які називають "декомунізаційним пакетом" ввечері 15 травня. Він, як і спікер ВР, скористалися максимально можливими термінами, протягом яких ці закони мали бути введені в дію.
Серед усіх законів найбільше питань виникло до закону "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів і заборону пропаганди їхньої символіки".
Три інші закони не викликали шквалу критики. Це - закони про правовий статус та вшанування пам'яті учасників боротьби за незалежність України у ХХ столітті, про увічнення перемоги над нацизмом в Другій світовій війні 1939-1945 роках та про доступ до архівів "репресивних органів комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років".
Перші два закони передбачають відзначення 8 травня як Дня пам'яті і примирення і 9 травня - Дня перемоги над фашизмом у Другій світовій війні, які цього року Україна вже відзначала відповідно до указу президента.
Джерело: http://www.bbc.co.uk/