понеділок, жовтня 5

Удар у відповідь: Арабські країни готують неприємний сюрприз для Путіна

Російські авіаудари, які Москва нанесла по позиціях сирійських повстанців, неугодних Асаду, сколихнули весь світ, а особливо, його арабську частину.
 Авіаудари Росії по позиціях сирійських повстанців викликали гнів арабських держав, які намагалися домогтися повалення президента Сирії Башара аль-Асада. Про це пише британське видання The Guardian, повідомляють Патріоти України.

Як повідомляє видання, на думку аналітиків, тепер Саудівська Аравія, Катар і Туреччина, найімовірніше, будуть змушені збільшити обсяг військової допомоги антиурядовим угрупуванням. “Російські військові літаки, що піднялися в повітря з нової авіабази в Сирії, переконали західних критиків забути про вимогу змістити Башара Асада, – пише видання. – Проте інша група противників сирійського президента вважає втручання Москви швидше провокаційним, ніж корисним”. Регіональні держави, включаючи Саудівську Аравію, Катар і Туреччину, вже деякий час “таємно, але вельми ефективно” допомагали сирійським повстанцям зброєю і грошима. Таким чином, розмірковує видання, вони вкладають величезні кошти в конфлікт, який вони вважають частиною більш масштабної боротьби з Іраном. Після російських авіаударів у регіоні ці країни ясно дали зрозуміти, що вони відносяться до повалення Асада настільки ж серйозно, як Москва до його підтримки.”У Асада в Сирії немає майбутнього”, – заявив міністр закордонних справ Саудівської Аравії Адель аль-Джубейр всього за кілька годин до перших бойових вильотів російських літаків в Сирії. 
Потім він пояснив, що якщо президент Сирії не піде, то Ер-Ріяд відреагує на це застосуванням військової сили. Як зазначає британська газета, до теперішнього моменту Саудівська Аравія і Катар дотримувалися західної заборони на постачання високотехнологічної зброї – в тому числі ракет, здатних збивати літаки. Вони побоювалися, що в ході війни вона може перейти в руки супротивника і бути використана проти його ж творців. “Поки залишається неясним, скільки коштів і впливу ці регіональні держави готові використовувати в цьому конфлікті”, – вважає старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних справ Джулієн Барнс-Дейсі. За його словами, питання про надання повстанцям складного озброєння залишається відкритим. “Новий король Саудівської Аравії Салман продемонстрував бажання діяти набагато жорсткіше і взяти вирішення цієї проблеми в свої власні руки, – підкреслює експерт.
 – Якщо Саудівська Аравія вважатиме, що ситуація виходить з-під її контролю і що іранці консолідують свої позиції в Сирії, її реакція може виявитися набагато сильнішою “. У той же час існує думка, що ці держави навряд чи будуть вводити свої війська в Сирію. І не тільки тому, що багато їх ресурсів задіяні в Ємені. “Кращий спосіб відповісти на інтервенцію Росії – ще більше активізувати повстанців і збільшити обсяг наданої їм допомоги, – вважає аналітик Хасан Хасан. – Тоді Росія зрозуміє, що у її просуванню в Сирії є межі, і вона змінить свій підхід”. Тим часом регіональна боротьба за вплив між Саудівською Аравією та Іраном не залишає першій практично ніякої можливості вийти з гри, упевнене видання.

Ер-Ріяд особливо стурбований тим, що американці можуть відмовитися від своєї стратегії стримування Ірану після підписання угоди щодо іранської ядерної програми. У цьому контексті саудівська влада, можливо, відчула певне полегшення у зв’язку з “російським втручанням”, оскільки зростання впливу Москви може дещо знизити вплив Тегерана. “Чим більше отримує Росія, тим менше отримує Іран. Вважаю, саме в цьому Москва намагається переконати Саудівську Аравію, щоб та не сприймала того, що відбувається, виключно в негативному ключі”, – коментує директор програми Близького Сходу та Північної Африки в Європейській раді з міжнародних відносин Деніел Леві. Але в цілому, на погляд експерта, у разі загострення конфлікт регіональних гравців ризикує вийти за межі Сирії. Той ступінь, якого зараз досягає конфронтація між Тегераном і Ер-Ріядом у ряді гарячих точок регіону, викликає тривогу, стверджує Леві. “Хто зараз може взяти на себе роль посередника, щоб розрядити обстановку?, – риторично запитує він. – Американці зараз знаходяться не в тому положенні, щоб зробити це, як і росіяни, а Саудівська Аравія та Іран не готові спілкуватися один з одним. Зараз не залишилося практично нікого на вищому рівні відповідних сторін, хто міг би вести такі переговори. Це загрожує серйозною небезпекою”.





Джерело: http://patrioty.org.ua/