В Національній раді реформ України пропонують почати активно повертати вкрадені активи з України.
“Зараз у нас на першій Нацраді є пропозиція, як повернути вкрадені активи з України.
Це також той досвід, який ми втілювали в декількох країнах, де з нами консультувалися. Це такий процесуальний договір між прокурором і людьми, які вкрали ці грошові ресурси. У Грузії завдяки цьому закону ми повернули за рік приблизно 1,5 мільярда доларів”, – пояснив політик.
В Україні – переконаний Саакашвілі – це має бути в 10 разів більше. За його підрахунками, можна отримати мінімум декілька мільярдів. Наразі за перші 6 місяців цього року в Україну повернули тільки 15 тисяч.
На думку Саакашвілі, система повернення вкрадених активів усіх колишніх посадовців, махінаторів, які були частиною схем, в Україні не працює, і для цього потрібен закон.
“Закон про процесуальну згоду щодо повернення вкрадених активів. Він уже написаний. Я сподіваюсь, його затвердять на першій же Нацраді. Потім він піде до Верховної Ради”, – підсумував Саакашвілі.
Також, Національної ради реформ України пропонує декілька змін, над якими треба працювати державі. Першою з них є реформа митниці, де основною ознакою мають стати швидкість і відсутність хабарів.
“Я зробив найкращу митницю у світі – це було в Грузії, згідно з усіма міжнародними організаціями. Головною перевагою в Грузії було те, що всі забули про існування митниці. Це взагалі не було проблемою для пересічних громадян і не проблемою для політиків також. Це ніколи не фігурує в риториці політики”, – розповів Саакашвілі.
“Це буде повністю змінена концепція, як із патрульною поліцією. До речі, патрульна поліція також у деяких грузинських реформах має сильний вплив. Її теж робили грузинські фахівці. Тут є наша команда, яка робила нашу грузинську реформу, потім її запросили до Албанії та Азербайджану. В Азербайджані – дуже корумпована митниця. Вони сильно покращили ситуацію”, – наголосив Саакашвілі.
Також, він навів приклад реформування міста Руставі та заявив, що такі історії потрібні Україні.
“Руставі був занедбаним індустріальним містом, з десятками тисяч безробітних після закриття старих радянських підприємств.
Ми змінили податкову систему, полегшили процедуру купівлі-продажу автомобілів і перетворили Руставі на міжнародний центр торгівлі і сервісів для автомобілів. Протягом року ми створили 50 тисяч нових робочих місць, бо люди зі всієї Середньої Азії, Близького Сходу та інших сусідніх країн почали приїжджати в Руставі, щоб купити машину і оформити потрібні документи всього за кілька хвилин, а податки були дуже низькими. Ось приклад того, як потрібно налаштовувати податкову систему на допомогу людям.
Там же, в Руставі, я відкривав трек для гонок Формули 2 і пілотував болід, власноруч проводячи випробування якості дорожнього покриття.