пʼятниця, березня 18

СУБСИДІЇ В УКРАЇНІ: КОРУПЦІЙНИЙ БЕЗЛАД ТА МЕТОДИ ЙОГО ПОДОЛАННЯ


Нещодавно експерт Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук заявив про те, що массова видача субсидій населенню України є аферою “комунальної мафії”, що краде мільярди бюджетних коштів шляхом махінацій та контролю над грошовими потоками, які йдуть з Міністерства Фінансів до “Нафтогазу”, а звідти – в облгази та обленерго.

Наразі багатьом українцям приходять повідомлення щодо забов’язання повернення частини нарахованих у якості субсидій коштів, або ж і взагалі повного їх обсягу. Посилаються на те, що людина не вписала в бланк, або не задекларувала всі свої доходи. Сообщает http://newsonline24.com.ua/

Однак у постанові Кабміну немає ні слова щодо несення будь-якої відповідальності за невірно внесені дані.
Але які ще підводні камені приховує мутна ріка субсидій?
Ми вирішили запитати про це депутата Вінницької обласної Ради від “Самопомочі” Андрія Ковальова, що також є членом обласної Комісії з питань енергоефективності та енергозбереження.


-Доброго ранку, Андрій Євгенійович! Скажіть будь-ласка, Ви згодні з твердженням Юрія Корольчука щодо повної неефективності нинішньої системи пільг в Україні?
-Доборого ранку. Так, згоден. Але корупція та розкрадання – це лише одна сторона питання.

-Які ще проблеми Ви бачите саме на місцях?
-Їх досить багато. В першу чергу – це тотальне гальмування розвитку енергозберігаючих технологій, їх впровадження. Як нам відомо, вартість енергоносіїв сьогодні дуже висока. Замість стимулювання населення до економії, їм просто виплачують якісь копійки. У Європі, до прикладу, більшість помешкань громадян утеплені. Як наслідок – витрачається значно менше палива на обігрів дому. І платить громадянин за опалення значно менше.
-Але зараз існують державні програми, що передбачають надання дешевих кредитів українцям, наприклад, на утеплення житла?

-Так, така програма є. Але багато людей нею скористалися? Ні. До того ж надання цих кредитів пов’язано із наданням пільг. Якщо громадянин України просто розуміє необхідність економити енергоносії, та при цьому не має пільг, то навряд він отримає велику підтримку від держави. А мав би отримати.
-Які Ваші пропозиції щодо вирішення цієї ситуації?
-Пропозицій багато. Наприклад, ми маємо зробити доступними енергозберігаючі лампочки освітлення, вони дозволять суттєво знизити споживання електроенергії, а служить така лампа набагато довше звичайної. Також необхідно привабити європейських інвесторів. Вінницька область дуже багата екологічним дешевим паливом, але як і раніше топимо дорогим газом.
-А що робити із субсидіями?
-Субсидії мають бути замінені на більш цивілізовані методи допомоги малозабезпеченим. Це можуть бути кредити з безвідсотковим періодом не декілька перших років. Наприклад, людина утеплила дім. Отримала кредит під максимально малий відсоток, і перші 5 років взагалі не платить по цьому кредиту. Це має бути курс держави в цілому, а не ініціативою небагатьох свідомих громадян в Україні.