Провідний міжнародний експерт, економіст Андерс Аслунд вважає, що угода про списання 20% боргу означає, що Україна не повинна платити взагалі нічого протягом наступних чотирьох років.
Як вважає експерт то, що стосується боргу Януковича Росії, то його взагалі не варто повертати, а США і ЄС повинні надати повну юридичну та фінансову підтримку Україні і наполягати на скасуванні цього боргу.
Новину повідомляє преса України, посилаючись на «Голос Америки».
Агресор повинен платити репарації – написав Андерс Аслунд в колонці на сайті «Атлантичної ради». На його думку, досягнута угода про списання 20% боргу має величезне позитивне значення для України.
«МВФ у захваті від цієї угоди, бо це означає, що українська програма буде повністю профінансована. Україна ж у захваті, тому що це означає, що вона не повинна буде платити взагалі нічого протягом наступних чотирьох років. А через чотири роки українська економіка, я сподіваюся, буде зовсім в іншому стані.
І власники облігацій теж щасливі, адже вони вже багато грошей заробили. Повернення за українськими облігаціями були на рівні 20% річних, і такими високими вони були саме тому, що всі очікували, що певне списання кредиту відбудеться, і Україні вдасться уникнути дефолту. Тож в угоді є прив’язка до ВВП. Це означає, що кредитори тепер зацікавлені в успіху української економіки. Це хороша угода для всіх», - вважає експерт «Атлантичної ради».
У той же час в американській пресі прозвучала і більш песимістична оцінка, мовляв, боргу списано недостатньо, а кредитний ринок так і залишиться для України закритим. Але Андерс Аслунд з цим не погоджується.
«Міжнародний фінансовий ринок буде закритий для України ще рік або більше в будь-якому випадку. Україні треба довести, що її економіка стабілізована до тог, як почнуть приходити приватні інвестори у значній кількості», - підкреслив експерт.
Крім реструктуризації боргу, що було однією з умов програми МВФ, від українського уряду також очікують структурних реформ. На думку Андерса Аслунда, як український народ, так і європейські уряди недооцінюють тих успіхів яких вже вдалося досягти у реформуванні української економіки.
«Уряд вже зробив дуже багато для того, щоб реформувати економіку. Це недооцінюють в Україні та ЄС. А ось МВФ і уряд США – це чудово розуміють. З великих досягнень – реструктуризація банків. П’ятдесят п’ять банків були закриті, або взяті під контроль. Це ті банки, які займалися махінаціями і збанкротували. Друге велике досягнення - реформа енергетики. Ціни на енергетику наблизилися до ринкових. І ми незабаром побачимо лібералізацію цін на цьому ринку. В результаті чого будуть досягнуті більш ефективні угоди на постачання енергії. Відбувається дерегуляція, яку проводять міністерства економіки та сільського господарства», - наголосив американський фахівець.
Зараз саме час для ЄС і США активніше включитися в кредитування української економіки підтверджує економіст.
«Я б хотів бачити, що ЄС і США надали Україні кредитів на кілька мільярдів доларів більше. Ми очікуємо, що в США нададуть кредити і гарантії на суму в один мільярд доларів уже восени. Краще б на три мільярди, щоб посилити резерви. ЄС повинен допомагати більше в різних форматах: двосторонніми кредитами, наданням кредитів від Європейського інвестиційного банку. Що цілком можливо, тому що в нього достатньо гнучкі умови кредитування. І третє – центральний Європейський банк міг би надати кредитно-дефолтні свопи (CDS). Правда, я не чув, щоб останній варіант обговорювався, а ось про перші два вже активно говорять», - повідомив Андерс Аслунд.
Джерело: http://uapress.info/uk/