Реформувати Україну допомагатимуть Бальцерович та Міклош.
Чи й справді Україну чекає шокова терапія? Бо вже прийшов в уряд Лєшек Бальцерович, батько шокової терапії по-польськи. Поки що – в групу радників щодо реформ. А ще – і представником президента в Кабміні. Сообщает http://tsn.ua/ Радити буде не один – разом зі словацьким екс-віце-прем'єром Іваном Міклошем. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень. Надію вселяє ще один момент: прем'єр Володимир Гройсман каже, що вивчать не тільки досвід поляків і словаків у реформах, а й помилки. Бо Польща досі пам'ятає масові протести проти реформ Бальцеровича. Перше засідання засвідчило, що, принаймні, з почуттям гумору в нового уряду все гаразд. Під час свого призначення новим керівником державної монополії "Укрзалізниці" поляк Войцех Бальчун, який провів масштабну реформу і реорганізацію системи управління залізниці Польщі, говорив польською.
Цей діалог став не останньою мовною вправою того обговорення. Порівняно з минулим Кабміном, тут поговорити із західними партнерами без перекладачів, здається, нікому. Глава Мінрегіонбуду Геннадій Зубко продемонстрував не краще знання англійської мови. І такий мінус з англійською дивний, бо середній вік членів команди Гройсмана – лише 45 років. Гройсман пообіцяв "загнати" олігархів у рамки Перед урядом два завдання: 1) поточне управління країною, тобто повсякденна тактика і 2) реформи держави – довгострокова стратегія, яка неможлива без участі Заходу.
"Беззмінним нашим пріоритетом є європейська та євроатлантична інтеграція. Ми усвідомлюємо важливість співпраці з Міжнародним валютним фондом. Завдання, яке ми взяли в парламенті, – це за 30 діб зробити операційний план впровадження реформ, ми його презентуємо, ухвалимо рішення, де буде чітко розмежована відповідальність, хто за що відповідає. І дуже важливо, щоб це було визначено в часі", – наголосив Гройсман.
Власне, перші кроки нового уряду – розподіл повноваження між віце-прем'єр-міністрами, їх тепер шість. Більше було тільки в Азарова. І намітилося дублювання функцій, що означає або запрограмовані конфлікти в Кабміні, або хтось гратиме роль "весільного генерала". Друге: Володимир Гройсман підтвердив, що вже за тиждень, з Великодня, тарифи на газ зростуть. Однак міністр соціальної політики шукатиме спосіб зменшити навантаження на людей.
Третє: уряд ухвалив низку рішень, щоби зробити фармацевтичний ринок прозорим, а самі ліки дешевшими. Загалом, Верховна Рада схвально ставиться до перших кроків уряду, йому роздають політичні аванси і навіть є враження, що тут здивовані ініціативністю Кабінету міністрів.
Утім корабель Володимира Гройсмана буквально напоровся на головну проблему і головну претензію до української влади. Нова команда замість триматись якнайдалі від корупційних айсбергів зустрілася з ними, ледь відчаливши від берега. Новий міністр фінансів Олександр Данилюк, якому закидали роботу в британських компаніях, раптом виявився директором аж трьох офшорів. І зізнався в цьому лише після доказів, знайдених журналістами. Тепер у парламенті вимагають його звільнення, а прем'єру довелося звернутися до антикорупційних інстанцій. Там мусять розібрати декларації чиновника, який працює у владних органах з 2010 року і не мав права займатися бізнесом.
А надто офшорним. Іще одним потрясінням стала інформація про зв'язки нової команди Ігоря Насалика в Міненерговугілля із сепаратистами. Нібито радник міністра Юрій Зюков має з ними тісні контакти. Тепер прем'єру довелося просити вже СБУ перевірити факти. Утім новий Кабмін, хоч і позбавлений технократів (навіть порівняно з кабінетом Яценюка, у якому були реально непов'язані з українською корумпованою елітою люди типу Наталії Яресько, Айвараса Абромавичуса, Олександра Квіташвілі) сподівається компенсувати нинішню заполітизованість іменами гучних реформаторів.
Можливо, навіть найвідомішими в Східній Європі. Батько польського економічного дива Лєшек Бальцерович став представником президента в Кабміні. А Іван Міклош, який щось схоже зробив зі Словаччиною, очолить раду реформ Володимира Гройсмана. На жаль, деталі їхньої нової шокової терапії для України дізнатися поки що нікому не вдалося. Читайте також: Українцям мають відновити подачу гарячої води – Гройсман висунув ультиматум "Нафтогазу" Спроби ТСН поспілкуватися з модними іноземними реформаторами поки що впираються в глуху стіну. Втім, вдалося отримати одну формальну, але обнадійливу заяву. "Розвиток України значно кращий, ніж на картинці. Я намагаюся зібрати ті досягнення, які ігноруються на Заході, й думаю написати це в медіа. Звичайно ж, це буде ґрунтуватися на фактах", – заявив Бальцерович.
Та Кабінет міністрів – лише похідна від парламенту, в якому сьогодні не часто є згода між двома заклятими партнерами з коаліції. І відсутність генпрокурора, та навіть чіткого розуміння, хто ним буде – ще одна ознака проблем. Наразі знаємо лиш одне – урядова машина завелася, увімкнула першу передачу, рушила з місця.
Але дорога перед нею у глибоких вибоїнах, розбитися – запросто. Та головне, тут не вони, а українці – пасажири, які довірили їм кермо.